Y14870R00200D9R Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precisio RES SMD 0.002 OHM 0.5% 1W 2512 0.002 Ohm ±0.5% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Part Nnumber
Y14870R00200D9R
Description
RES SMD 0.002 OHM 0.5% 1W 2512 0.002 Ohm ±0.5% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil
Producer
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precisio
Basic price
Categories Resistors Chip Resistor - Surface Mount Manufacturer Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Series CSM Packaging Tape & Reel (TR) Part Status Active Resistance (Ohms) 0.002 Tolerance ±0.5% Power (Watts) 1W Composition Metal Foil Features Current Sense, Moisture Resistant Temperature Coefficient ±50ppm/°C Operating Temperature -65°C ~ 170°C Package / Case 2512 (6432 Metric) Supplier Device Package - Size / Dimension 0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm) Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm) Number of Terminations 4 Failure Rate -
Following Parts
Random Products
(keyword Y14870R00200D9R Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precisio RES SMD 0.002 OHM 0.5% 1W 2512 0.002 Ohm ±0.5% 1W Chip Resistor 2512 (6432 Metric) Current Sense, Moisture Resistant Metal Foil)